Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Po zakupie auta, często spotykamy się z problemem dotyczącego ubezpieczenia samochodu. Wiadomo, że każdy z nas chce ubezpieczyć swoje auto jak najtaniej. W Polsce w ostatnich latach lawinowo rośnie nie tylko ilość rejestrowanych samochodów, ale także niestety stawki ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Konieczność zakupu takiej polisy dotyczy oczywiście każdego kierowcy i dlatego z pewnością wielu z Was interesuje to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC.

Lawinowy wzrost liczby aut w Polsce

Tylko w roku 2018 do Polski sprowadzono blisko milion samochodów. Każdego dnia rejestruje się średnio około 2.5 tysiąca aut. W połowie 2018 roku mieliśmy w naszym kraju już blisko 30 milionów zarejestrowanych pojazdów. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę fakt, że 10 lat temu ilość ta wynosiła około 22 milionów pojazdów ogółem, to wzrost jest wręcz potężny. Jeśli śledziliście rynek polis OC to pewnie wiecie, że w ostatnim czasie ceny lawinowo rosły. Czym było to spowodowane?

Dlaczego przez 2 lata stawka za OC została podwojona?

Wystarczyły zaledwie 2 lata, aby stawka za obowiązkową polisę komunikacyjną uległa podwojeniu. Wszystko zaczęło się tak naprawdę w roku 2015, choć największy skok cen notowaliśmy w latach 2016-17. Po naszych drogach porusza się coraz więcej pojazdów. Infrastruktura drogowa dynamicznie rozwija się dopiero od niedawna i jej stan pozostawia wiele do życzenia. Do tego dodajmy zapędy „wyścigowe” wielu polskich kierowców. Wszystko to sprawiło, że policyjne statystyki wypadków prezentują się wyjątkowo źle.

Wypadków było i jest coraz więcej, a sądy zasądzają coraz wyższe odszkodowania wobec sprawców. W efekcie ubezpieczalnie traciły ogromne pieniądze. Od roku 2005 do 2015 ceny polis OC stały praktycznie w miejscu. Nic więc dziwnego, że po takiej przerwie korekta cen (dopasowanie ich do aktualnej sytuacji) była tak odczuwalna. Swoje dorzuciły tutaj nowe przepisy. Rząd wprowadził ustawę wymuszającą na firmach ubezpieczeniowych podniesienie sumy gwarancyjne na OC.

Czy ceny dalej będą rosły?

W roku 2019 rynek polis komunikacyjnych niewątpliwie ustabilizował się, ale niestety bardzo możliwe, że wkrótce czekają nas nowe podwyżki. Przyczyną tego może być wyrok NSA. Stwierdza on, że odszkodowanie należy się nie tylko poszkodowanemu w wypadku, ale także jego rodzinie. Dotyczy to sytuacji, w której ofiara jest w stanie bardzo ciężkim, najczęściej wegetatywnym.

Pojawiają się również głosy, że rząd ponownie będzie chciał podnieść sumy gwarancyjne. Biorąc to wszystko pod uwagę, niestety trzeba być przygotowanym na to, że znów będzie drożej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ile w takim razie trzeba zapłacić w tym roku? Biorąc pod uwagę średnie ceny polis, w dużych miastach trzeba liczyć się z wydatkiem od około 770 zł, do nawet prawie 1200 zł. Najwięcej średnio za OC płacą kierowcy z Wrocławia, najmniej natomiast osoby z Kielc. Warto jednak zwrócić uwagę również na najniższe ceny. Choć we wspomnianym Wrocławiu średni koszt OC wynosi 1188 zł, to jednocześnie najtańsze ubezpieczenie kosztowało w tym mieście 445 zł.

Naturalnie mowa o pojazdach używanych. Ubezpieczenia auta nowego niestety zawsze będzie droższe. Za OC dla nowej, popularnej w Polsce Skody Fabii trzeba zapłacić średnio blisko 430 zł. Kupując jednak na przykład nowego Golfa, należy liczyć się już z ceną na poziomie 744 zł.

Dlaczego we Wrocławiu średnio płaci się 1188 zł, ale można kupić OC również za prawie 1/3 tej ceny? Wynika to z indywidualnego podejścia ubezpieczycieli do oszacowania ryzyka. Firmy te biorą pod uwagę mnóstwo czynników ustalając stawkę za polisę dla konkretnej osoby. To nie tylko marka i model pojazdu, jego wiek, pojemność silnika i przebieg. To także wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą, wielkość wypracowanych zniżek, historia szkodowa czy miejsce zamieszkania.

Aby kupić naprawdę tanie ubezpieczenie, trzeba po prostu cierpliwie porównywać oferty z rynku. Nasza firma może Ci to ułatwić. Jeśli mieszkasz na terenie Warszawy i szukasz najtańszego OC dla swojego auta, zajrzyj na stronę Vleasing.pl. Przygotujemy dla Ciebie doskonałą ofertę, dzięki której zapłacisz za swoje OC nawet kilkaset złotych mniej, niż do tej pory.

Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe! Za jego brak przewidziane są surowe kary finansowe, których dzisiaj w zasadzie nie da się uniknąć.

admin
No Comments

Leave a Comment:

Projekt i wykonanie contentninja.pl